Merytoryka
Błonnik
Błonnik to jest najprościej mówiąc taki rodzaj węglowodanów złożonych oczywiście pochodzących z roślin, które są oporne na trawienie. Wyróżniamy frakcje błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie, które różnią się działaniem fizjologicznym.
BŁONNIK NIEROZPUSZCZALNY
Błonnik nierozpuszczalny to przede wszystkim celuloza i lignina. Znajdziemy w pełnoziarnistym chlebie, ryżu brązowym, orzechach, warzywach czy innych produktach do których specjalnie dodano zwiększone ilości błonnika.
Najlepsze oczywiście będą te, w których błonnik występuje naturalnie.
Co nam daje ten rodzaj błonnika?
-przyspiesza pasaż jedzenia przez przewód pokarmowy,
-zapobiega zaparciom,
-chroni przed różnymi zaburzeniami pracy jelit.
BŁONNIK ROZPUSZCZALNY
Do błonnika rozpuszczalnego możemy zaliczyć pektyny, gumy, hemicelulozy, beta-glukany i inne związki rozpuszczalne w wodzie. Występuje w nasionach roślin strączkowych, owocach czy warzywach.
Co nam daje ten rodzaj błonnika?
-mówią, że redukuje poziom LDL -u czyli tego złego cholesterolu, którego bardzo często przeciętny rodak ma za dużo.
-jest pomocny w regulowaniu poziomu glukozy we krwi poprzez zwolnienie jej absorbcji. Oznacza to, że po prostu z wodą tworzy żel, który opóźnia nam wchłanianie glukozy w jelicie cienkim. Wynika z tego, że produkty bogate właśnie w błonnik rozpuszczalny bardzo dobrze wpływa na utratę zbędnych kilogramów ponieważ kontroluje apetyt i wytwarza wrażenie sytości.
Ile powinniśmy spożywać błonnika ?
Źródła podają, że dorosłe osoby (również seniorzy) powinny spożywać 20-40g błonnika na dobę. Taka ilość jest często dla przeciętnego Kowalskiego zbyt duża i mogą wystąpić pewne perturbacje przewodu pokarmowego.
Średnio przeciętny Polak dostarcza dziennie tylko ok. 12g błonnika..
Zalecane spożycie u dzieci zdrowych w wieku 1-3 lat wynosi ok. 10-14 g/dobę.
Dzieci w wieku 4-6 lat powinny go spożywać nie mniej niż 14g/dobę.
Norma dla większych dzieciaków mających 7-9 lat to już 16g/dobę.
Młodzież w wieku szkolnym czyli 10-18 lat powinny pokrywać zapotrzebowanie na błonnik w wysokości ok. 20g/dobę.
Podsumowanie
- Mamy dwie frakcje błonnika rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Warto podkreślić, że nie należy przesadzać w jego spożywaniu, ponieważ przy nadmiarze mogą wystąpić dolegliwości gastryczne.
- „Widełki” zapotrzebowania na błonnik u dorosłych są dość duże. To ile go faktycznie potrzebujemy zależy m.in. od stanu zdrowia więc najlepiej należałoby ustalić jego ilość z lekarzem lub dietetykiem.
- Warto korzystać w produktów zawierających błonnik, ponieważ z jego spożywania płynie bardzo dużo korzyści.
- Spore ilości znajdziemy m.in. w ryżu brązowym, kaszach gruboziarnistych, pieczywie żytnim, płatkach owsianych, otrębach, śliwkach, morelach, migdałach i innych.