• zdrowykoziol@gmail.com
  • Łukasz: +48 512 616 121
  • Joanna: +48 531 729 029

SÓL

SÓL

Merytoryka

SÓL

Czy tak na prawdę sól jest nam potrzebna ?

Odpowiedz jest prosta – tak, ponieważ jej celem jest głównie regulowanie poziomu płynów pomiędzy komórkami.
Pomaga komórkom absorbować substancje odżywcze z jelita i umożliwia wykonywanie skurczu mięśni.
Sól to inaczej chlorek sodu. Stosowany jest w celu nadania smaku żywności. W technologii żywności stosowana jako czynnik bakteriostatyczny.

Lepiej za mało soli czy za dużo ?

2 2 768x1024 - SÓL

Pewne ilości soli w codziennej diecie są po prostu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów, które mogą zostać zachwiane przez zanadto uszczuplanie codziennej puli. Z doświadczenia wiemy, że przeważnie działa to jednak w drugą stronę. Więcej przypadków pokazuje, że spożywamy tej soli niestety zbyt dużo i właśnie to jest problematyczne.

Jakie mogą być skutki nadmiaru sodu w codziennej diecie?

6 694x1024 - SÓL

Zbędna ilość sodu może wywoływać podwyższenie ciśnienia krwi. W konsekwencji naraża nas to bardziej na możliwość wystąpienia zawału czy chorób serca. Ponadto mogą wystąpić: udar mózgu, rak żołądka i prawdopodobnie rak przełyku. Nadmiar sodu może przyczyniać się do rozwoju osteoporozy, kamicy nerkowej, a także otyłości.
Warto pamiętać o nadmiernym gromadzeniu się wody w organizmie. Utrudnia to proces odchudzania i powoduje wizualnie opuchnięcie ciała, a szczególnie nienaturalnie owalnej twarzy.
Apel do tych osób, które w szczególności są narażone na nadciśnienie.
A może jesteś świadomy/-ma, że się nieprawidłowo odżywiasz, ale nic w tym kierunku nie robisz?
Możesz już zmniejszyć spożycie soli w codziennym jadłospisie, tym samym działać prewencyjnie i zachować długotrwałe zdrowie.
Pamiętaj, że mimo szczupłej sylwetki również może to dotyczyć Ciebie!
Nie straszymy, przypominamy, że warto o siebie zadbać w każdym wieku i o każdej porze! 🙂

Czy wiesz, że bardzo dużo soli znajduje się w przetworzonej żywności?

3 739x1024 - SÓL

Możecie nie wiedzieć, że około 75% soli spożywacie w przetworzonej żywności takiej jak : burgery, kiełbasy, boczek, szynka, gotowe sosy, sery, serki topione, wszystkie fast-foody, sosy, gotowe posiłki, ciastka, ciasteczka, a nawet płatki śniadaniowe..

Ile soli powinniśmy spożywać?

4 1 939x1024 - SÓL

Około 4-5g. na dobę.

Dzienna zalecana dawka spożycia soli na pewno informuje by ograniczyć spożycia takich pokarmów, które zawierają więcej niż 1,25g soli/100g produktu. Sód również powinien żyć w zgodzie z potasem w naszym organizmie. Balans płynów powinien być odpowiedni zapewniając tym samym ochronę przed nadciśnieniem tętniczym.

Czy osoby regularnie ćwiczące potrzebują więcej soli?

1 768x1024 - SÓL

Jeśli jesteś osobą ćwiczącą rekreacyjnie ale regularnie czyli np 3 razy w tygodniu fitness, a poza tym praca w biurze to na pewno nie ma potrzeby zwiększania jej ilości w codziennej diecie.
Jeśli uprawiasz sport z bardzo dużą intensywnością, robisz treningi codziennie lub dwa razy dziennie przez 5 czy 6 dni w tygodniu. Dodatkowo jesteś narażony/narażona na wysoką temperaturę i /lub wilgotność powietrza to straty elektrolitów oraz wody są duże większe.
Dla takich sportowców na pewno będzie pomocna wysokozmineralizowana woda z dodatkiem soli i cytryny a także odrobiny cukru. Proste a skuteczne. To taki home-made izotonik, który każdy może zrobić sam w domu i nie ma żadnych sztucznych substancji i barwników.

Podsumowanie

salt 1475007 640 - SÓL

Należałoby pamiętać, że po pierwsze sól jest nam niezbędna.
Z drugiej strony zbyt duża jej podaż może powodować skutki niepożądane takie jak nadciśnienie, czy nawet przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
Czyli jak wszędzie i tutaj. Najlepszym rozwiązaniem będzie: balans i równowaga.
W dobie dzisiejszych zmutowanych chorób, którym wraz z rozwojem cywilizacji jest coraz więcej warto zmienić przynajmniej to na co mamy wpływ.
Chrońmy organizm by nie był dodatkowo osłabiony i narażony na jednostki chorobotwórcze.