• zdrowykoziol@gmail.com
  • Łukasz: +48 512 616 121
  • Joanna: +48 531 729 029

MLEKO UHT

MLEKO UHT

Merytoryka

MLEKO UHT

Czy jest tylko bezwartościowym napojem mlecznym?

Mleko UHT – to jest ten produkt, który w sklepach możecie kupić w kartonach. W sklepach znajduje się poza lodówkami i ma długą datę przydatności do spożycia.

Jest to zastanawiające?!

W naszej świadomości utarło się przekonanie że jeśli coś ma długą datę przydatności do spożycia to jest niemalże napromieniowane całą tablicą mendelejewa i jeśli będziemy spożywali takie produkty będziemy świecić w nocy.

Hmmm, no cóż – większość ludzi odżywia się bardzo źle, a przecież nie błyszczą się w ciemności.

Może nie jest to super argument poparty dowodami, ale tak jest i tutaj nie ma kwestii spornych.

Jeśli coś ma długi termin przydatności do spożycia wcale nie musi być niezdrowe.
Przykładem mogą być przetwory domowe, które pasteryzujemy w słoikach. One również mają długą przydatność do spożycia a jednak są to dobre produkty dla naszego zdrowia.

Co oznacza nazwa UHT ?

PXL 20201106 170021693 962x1024 - MLEKO UHT

Nazwa że coś jest UHT to po prostu angielski skrót na proces sterylizacji produktów żywnościowych. Polega na podgrzaniu substancji przed 2 do 10 sekund do temp 100 stopni (dla mleka jest to nawet do 150 stopni) oraz równie szybkim schłodzeniu do temp. pokojowej.

I teraz można zadać sobie pytanie po co ?

Procesy ogrzewania mleka mają za zadanie zniszczyć ewentualne patogenne mikroorganizmy, zachować trwałość i wydłużyć świeżość mleka. Mają na celu jak najmniejsze straty cennych wartości odżywczych. Metoda UHT niszczy mikroorganizmy, które są wrażliwe na temperaturę oraz wszystkie ich formy przetrwalnikowe. Trwałość takiego mleka jest dłuższa od mleka pasteryzowanego krótkotrwale. Wydaje się, że więcej w tej metodzie korzyści niż negatywów.

Wartości odżywcze mleka UHT 2% tłuszczu

Wartości odżywcze w 100ml produktu  
Wartość energetyczna 49 kcal
Tłuszcz 2,0 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone 1,2 g
Węglowodany 4,7 g
w tym cukry 4,7 g
Białko 3,0 g
Sól 0,10 g

A co z mlekiem 'prosto od krowy’ ?

cow 4352623 1280 1024x682 - MLEKO UHT

Warto nadmienić, że przyjmuje się iż najlepsze wartości odżywcze ma mleko, które nie zostało poddane żadnej obróbce termicznej czyli takie prosto od krowy. Jeśli to tzw. mleko surowe jest sprzedawane następuje jego schłodzenie jedynie do temperatury 4-6 stopni Celsjusza. Taki napój musi spełniać bardziej rygorystyczne wymagania mikrobiologiczne ale jednak nie ma gwarancji braku patogenów. Takie mleko przymusowo należy przegotować gdy chcielibyśmy podać dzieciakom.

Mleko surowe tzn. prosto od krowy może mieć bakterie patogenne np. escherichia coli (pałeczka okrężnicy), salmonella, listeria czy shigella. Sterylizacja metodą UHT zabija te bakterie przez co mleko jest dla nas bezpieczne. Można chyba nawet dodać, że jest bezpieczniejsze niż mleko surowe pod względem patogenów.

Metoda uht zabija w mleku wszystko co dobre?

PXL 20201106 165602145 777x1024 - MLEKO UHT

Można wywnioskować że skoro proces sterylizacji zabija całą florę bakteryjną to zabija także to co dobre w mleku czyli witaminy, minerały, zmienia makroskładniki..
Nie do końca tak jest.

W tym procesie nie ulega zmianom zawartość mleka w białka, tłuszcz, laktozę oraz składniki mineralne. Rzeczywiście mleko trochę traci na wartościach odżywczych. Zaledwie jest to do 15-20% w przypadku witamin w porównaniu do mleka surowego. Dodatkowo większość witamin, które cierpią w tym procesie to witaminy z grupy B. Spokojnie, jesteśmy w stanie dostarczyć je z innymi pokarmami.

Co ciekawe laktoza zawarta w mleku podczas procesu UHT zamienia się w laktulozę, która się nie przyswaja przez nasz organizm. Wywiera korzystny wpływ na florę jelitową i pomaga rozwijać się tym dobrym bakteriom z rodziny bifidobacterium i lactobacillus.

PODSUMOWANIE

PXL 20201106 170004269 768x1024 - MLEKO UHT

Mleko UHT jest produktem bezpiecznym dla naszego zdrowia, dostarcza witamin oraz składników mineralnych w tylko ciut mniejszym stopniu niż mleko surowe. Zyskujemy za to pewność, że nie zarazimy się jakąś chorobotwórczą bakterią. Mleko surowe i uht mają taka sama jest zawartość dobrze przyswajalnego białka, sporo wapnia, a także magnez, fosfor, potas, cynk, miedź, mangan oraz kobalt.